| Piłka nożna / MŚ 2022 / Taktyczny mundial
Choć reprezentanci Meksyku często zawodzą w swoich klubach, to w narodowych barwach wspinają się na wyżyny umiejętności. Występy na wielkiej scenie dodają im sił. Grają tak, że chce się ich oglądać. Nic więc dziwnego, że wychodzili z grupy na każdym z siedmiu ostatnich mundiali.
Wpływ na powodzenie "misji mundial" miało zwłaszcza trzech zawodników – Jesus Corona, Hirving Lozano i Hector Herrera. Bezsprzecznie najważniejszą rolę odgrywał trzeci z nich. Brał na siebie ciężar rozgrywania ataków, nie zapominając przy tym o sumiennej pracy w obronie.
Uczestniczył niemal w każdej akcji ekipy Gerardo Martino i podawał najczęściej w zespole. Regulował tempo gry, działając niczym metronom. Zabierał piłkę spod nóg środkowych obrońców, by chwilę później dostarczyć ją do napastników. Tylko Kostarykanin Joel Campbell dograł w kwalifikacjach więcej kluczowych podań od niego.
Poza kreacją Herrera sprawdzał się także w obronie. Żaden z meksykańskich graczy nie zanotował tylu prób odbiorów co on. Żaden nie stoczył też tylu pojedynków defensywnych i nie przechwycił tylu piłek.
W ataku ważniejsi od niego byli jednak dwaj skrzydłowi – Corona i Lozano. Pierwszy miał wkład w sześć akcji bramkowych drużyny (35 procent), dośrodkowywał najczęściej w zespole i z największą częstotliwością podejmował się dryblingów. Drugi, obok Brayana Moi z Hondurasu, oddał za to najwięcej strzałów w eliminacjach.
Po grze Meksykanów można było wywnioskować, że prowadzi ich były trener FC Barcelona. Większość ataków rozpoczynali bowiem od własnej bramki. Guillermo Ochoa podawał do któregoś ze stoperów – Cesara Montesa lub Nestora Araujo – po czym sam włączał się do rozegrania.
Środkowi obrońcy ustawiali się szeroko, a Ochoa stał między nimi. Uczestniczył w krótkiej wymianie piłki, nie obawiając się zbytnio pressingu ze strony rywali. Wręcz przeciwnie – sam go prowokował, próbując w ten sposób zdobyć dodatkowe metry przestrzeni dla któregoś z partnerów.
Gdy mu się to udawało, podawał piłkę do jednego ze stoperów, po czym wycofywał się do bramki. Rolę trzeciego środkowego obrońcy przejmował wówczas defensywny pomocnik – Hector Herrera lub Edson Alvarez.
Jeden z piwotów cofał się między stoperów, a drugi stał nieco wyżej. Meksyk przechodził wtedy z bazowego ustawienia 4-2-1-3 w formację 3-1-3-3. Boczni obrońcy – Jorge Sanchez i Jesus Gallardo – wychodzili do przodu, ofensywny pomocnik Carlos Rodriguez szukał sobie miejsca między liniami, a trzech atakujących – Corona, Lozano i Raul Jimenez grało wąsko.
Gdy po krótkiej wymianie na własnej połowie Meksykanom udawało się dotrzeć do linii środkowej – zmieniali ustawienie raz jeszcze. Tym razem dwaj środkowi obrońcy schodzili do boków, a dwaj defensywni pomocnicy ustawiali się tuż przed nimi i asekurowali środek pola. Kształt zespołu przypominał wówczas 2-2-5-1.
Współpraca w centralnej strefie okazywała się zazwyczaj kluczowa. To tam zaczynały się meksykańskie ataki. Gdy jeden ze stoperów wychodził do przodu, piwot błyskawicznie zajmował jego pozycję. Wychodziło im to płynnie i naturalnie.
Podłączający się do ataku stoperzy szukali podań przeszywających do któregoś z wąsko ustawionych skrzydłowych lub rozciągali grę do boków. Montes nierzadko decydował się też na zagrania krzyżowe – z prawej na lewą stronę.
Środkowi pomocnicy – głównie Herrera – próbowali za to rozgrywać przez środek. Do zagrywanych przez nich piłek wychodził Jimenez, który swoim ruchem otwierał przestrzeń dla zbiegających do środka skrzydłowych.
W fazie ataku to oni byli najgroźniejszymi meksykańskimi piłkarzami. Błyskawicznie wbiegali za plecy obrońców, korzystając z ich zdezorientowania. Gdy ci podążali w głąb boiska za Jimenezem, Corona i Lozano wpadali w pole karne.
Obaj nieustannie szukali pojedynków i starali się wykorzystywać luki w obronie przeciwnika. Byli bardzo mobilni i często wymieniali się pozycjami. Nie tylko między sobą, ale i z ofensywnym pomocnikiem – Rodriguezem.
Gdy ta trójka, uzupełniona dodatkowo przez Jimeneza, siała postrach w środku pola, niebezpieczeństwo na bokach stwarzali boczni obrońcy. Sanchez i Gallardo grali bardzo ofensywnie.
Wykorzystywali korytarze otwierane przez wąsko grających skrzydłowych i często dośrodkowywali w pole karne. Nie decydowali się jednak na wysokie "wrzutki". Wybierali płaskie dogrania lub wycofywali piłkę na jedenasty metr.
Poza atakami pozycyjnymi Meksykanie potrafili też zagrozić po stałych fragmentach gry. Obaj środkowi obrońcy – Montes i Araujo – znakomicie czuli się w powietrzu. Często dochodzili do sytuacji strzeleckich i oddawali strzały głową.
W trakcie eliminacji Martino korzystał głównie z formacji z czterema środkowymi obrońcami. Były to 4-2-3-1, 4-3-3 lub – najczęściej – 4-2-1-3. Wszystkie mogły być z łatwością używane w ciągu jednego meczu.
W sparingach selekcjoner próbował też gry trójką środkowych obrońców. Zarówno w 3-4-3, jak i 3-5-2. Efekty nie były jednak najlepsze, więc można podejrzewać, że podczas mundialu wróci do sprawdzonych rozwiązań.
Tym bardziej, że w kwalifikacjach wyklarowała się podstawowa jedenastka reprezentacji Meksyku. Kluczowe role odgrywali w niej Alvarez, Herrera, Lozano czy Montes. Niezbędni byli też Corona i Jimenez. Obaj – najprawdopodobniej – nie zagrają jednak z Polską. Pierwszy z nich, z powodu kontuzji, nie znalazł się w kadrze na mundial, a drugi wciąż nie wrócił do pełni sił.
Zdaniem meksykańskich mediów ich miejsca zajmą Alexis Vega i Henry Martin, a Luis Chavez ma zagrać zamiast Carlosa Rodrigueza. Na ławce rezerwowych zasiąść mają za to Andres Guardado, Nestor Araujo, Uriel Antuna, Luis Romo czy Rogelio Funes Mori.
Guillermo Ochoa – Jorge Sanchez, Cesar Montes, Hector Moreno, Jesus Gallardo – Hector Herrera, Edson Alvarez – Alexis Vega, Luis Chavez, Hirving Lozano – Henry Martin
22 listopada (wtorek), godz. 17:00: Meksyk – Polska
26 listopada (sobota), godz. 20:00: Argentyna – Meksyk
30 listopada (środa), godz. 20:00: Arabia Saudyjska – Meksyk
Emocje związane z mundialem w Katarze będzie można przeżywać za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Na naszych antenach, a także na stronie TVPSPORT.PL oraz w aplikacji mobilnej i Smart TV będzie można oglądać na żywo wszystkie 64 mecze, w tym oczywiście zmagania Polaków. Za mikrofonami zasiądą doświadczeni komentatorzy. W studiach pojawią się czołowi eksperci w kraju, a atmosferę na miejscu w Katarze będą przybliżać nasi dziennikarze.
GRUPA A: KATAR | EKWADOR | SENEGAL | HOLANDIA
GRUPA B: ANGLIA | IRAN | STANY ZJEDNOCZONE | WALIA
GRUPA C: ARGENTYNA | ARABIA SAUDYJSKA | POLSKA | MEKSYK
GRUPA D: FRANCJA | AUSTRALIA | DANIA | TUNEZJA
GRUPA E: HISZPANIA | KOSTARYKA | NIEMCY | JAPONIA
GRUPA F: BELGIA | KANADA | MAROKO | CHORWACJA
GRUPA G: BRAZYLIA | SERBIA | SZWAJCARIA | KAMERUN
GRUPA H: PORTUGALIA | URUGWAJ | GHANA | KOREA POŁUDNIOWA
Transmisja meczu na żywo w TVP 1, TVP Sport, TVP 4K, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV i hbbtv. Skomentuje go duet Mateusz Borek oraz Janusz Michallik. Spotkanie w internecie będzie dostępne w czterech wersjach dźwiękowych: polskiej, angielskiej, z audiodeskrypcją oraz bez komentarza. Starcie można oglądać również w alternatywnym streamie ze stadionu.
Nie działa transmisja meczu MŚ 2022? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Kolejne spotkanie reprezentacji w sobotę o godzinie 14:00 z Arabią Saudyjską. W środę 30 listopada za to starcie z Argentyną o 20:00.
Kiedy mecz: wtorek, 22 listopada o godzinie 17:00
O której i gdzie transmisja: od 13:30 studio w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV, HbbTV, od 16:20 także w TVP 1, TVP 4K
Kto skomentuje mecz: Mateusz Borek, Janusz Michallik (PL), John Roder, Casey Stoney (EN), Kamil Kania (AD)
Prowadzący studio: Jacek Kurowski
Goście/eksperci w studio: Łukasz Piszczek, Łukasz Trałka, Marek Szkolnikowski
Analiza: Rafał Ulatowski
Z murawy: Jakub Wawrzyniak, Marcin Żewłakow, Jerzy Brzęczek, Kazimierz Węgrzyn
Bilans meczów Polska – Meksyk
3 zwycięstwa Polski, 3 remisy, 3 zwycięstwa Meksyku, bilans goli 9:13
-> Plan transmisji mistrzostw świata
-> Komentatorzy TVP [rozpiska na mecze fazy grupowej]
-> Lista programów i magazynów
-> Składy wszystkich reprezentacji [LISTA]
-> Piłkarze PKO Ekstraklasy na mistrzostwach świata
-> Stadiony mistrzostw świata w Katarze
-> Sędziowie mistrzostw świata w Katarze
-> Koszulki. Oficjalne stroje reprezentacji na MŚ w Katarze
-> Zwycięzcy poprzednich edycji mistrzostw świata [HISTORIA]
-> Oficjalne piłki mistrzostw świata [HISTORIA]
-> Polacy na mistrzostwach świata [HISTORIA]
-> Gole Polaków na mistrzostwach świata [WIDEO]
-> Klasyfikacja strzelców mistrzostw świata
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.